Islamic School of Hamilton

Established in 1998, ISH takes great pride in teaching the Ontario Curriculum, in addition to Quran, Arabic, French and Islamic Studies.

ornament1

Hazardziści wszystkich wyznań i pasów często odwiedzają kasyna online, ale niektórzy znajdują komfort w znajomym otoczeniu meczetu Hamilton Muslim Association. “Jest jak w domu”, powiedział Omar Abdulaziz, regularny gracz w jednym z wielu kasyn online, takich jak https://pl.bestcasinos-pl.com/ z dużą ilością gier, które akceptują kanadyjską walutę. Abdulaziz jest jednym z wielu muzułmanów, którzy korzystają z hazardu jako części swoich zajęć rekreacyjnych. Niektórzy członkowie Hamilton Muslim Association mówią, że lubią grać, ponieważ jest to okazja do zrelaksowania się po ciężkim dniu. Inni widzą w tym okazję do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Tak czy inaczej, większość zgadza się, że gra w kasynach online jest bezpieczna i przyjemna. Kierownictwo stowarzyszenia wierzy, że hazard jest akceptowalną formą rozrywki i nie narusza nauk islamskich. Członkowie stowarzyszenia wierzą, że hazard jest zabawą i może pomóc im się zrelaksować. Niektórzy członkowie wykorzystują również kasyna online jako okazję do zarabiania pieniędzy.

Al-Furqan Quran School

Evening school held twice a week for children to learn and understand the Quran.

ornament1

Hifz Full-Time Classes

Full-time year-round hifz program for ages 7+

ornament1

Muslim Funeral Services

Claritas est etiam processus dynamicus, qui sequitur mutationem consuetudium lectorum.

ornament1

Islamic Counselling & Marriage Services

MAH offers counselling services including youth, family, and others. MAH also has services for performing marriages.

ornament1

Community Chaplaincy

Our volunteer chaplains engage in visits to uplift the emotional and spiritual well-being of our fellow Muslim brothers and sisters in various settings.

ornament1

Youth Committee

It is all about empowering our youth and helping make the mosque a welcoming place for our youth.

ornament1

Sisters Committee

MAH Sisters’ Committee is a group of dedicated sisters that strive to engage and connect with Muslim women in our community.

ornament1

Seniors Committee

MAH Seniors Committee offers and engages seniors in the community to connect with each other on regular basis and get involved in various activities .

ornament1

Children’s Committee

The MAH Children’s Committee invests in the future of our community, our children.

ornament1

Ramadan & Eid Programming

MAH strives to ensure that adequate programming and services are provided and taken care of for Ramadan as well as the two Eids.

ornament1

Physical Fitness Centre

Staying health and fit is an integral part of any healthy community. At MAH we provide fitness programs for the entire family.

ornament1